Během Talayotickej doby, která trvala od roku 1 400 před Kristem až do příchodu Římanů, bylo postaveno mnoho staveb, z nichž část se zachovaly až dodnes. Název tohoto období je odvozen z talayotov. Je to název nejstarších staveb, které se stavěly na malém kopci a měli tvar kuželové věže.
Mezi ty nejvíce zachovalé patří Torellonet Vell (nachází se blízko letika), Torre d'en Gaumes, Talata d'en Dalt, Trepucó, Torelli, Curnia (při Maho), Torre Llafuda (při Ciutadelly) a navíc zachovalý interiér má - Sant Agustí Vell.
V okolí talayotov se zachovaly zbytky obydlí, které se nazývají círculos. Byly poměrně velké a ohrazené stěnou z velkých kamenů.
Z této doby se zachovaly i hroby, které se jmenovali navetas. Byly to malé stavby, které připomínaly převrácenou loď s malým vchodem. Nejdříve je lidé používali jako obydlí, později se jejich půdorys trochu natáhl a začali se používat jako hroby. Měli dvě patra, horní sloužilo na vysušení mrtvol a spodní na jejich uložení. Tyto hroby nebyly nalezeny nikde jinde na světě a dodnes jsou předmětem archeologických výzkumů.
Zachovaly se i nějaké křesťanské stavby. Konkrétně 5 starokřesťanských bazilik a to Son Bou, Es Cap des Port de Fornells, Es Forni, Isla del Rey a Isla d'en Colom. Každá z nich je něčím výjimečná.