Od 3. do 7. století na tomto území vládla říše Sásánovců, po nich vládu převzali Umajjovci a zavedli na tomto území Islám.
Dalších tisíc let tu žili zejména rybáři, kteří se živili lovením ryb a perel. Zlom přišel v roce 1799, kdy bylo vytvořeno Abu Dhabi. V roku 1833 se cca 800 členů klanu Bany Yas pod vedením Maktúma ibn Butt přestěhovalo do Dubaje a vznikla dynastie al-Maktún.
Dubaj se v těch dobách proslavil svými perlami. Díky jejich prodeji začal prosperovat, což trvalo až do roku 1926. Právě tehdy se začaly vyrábět umělé perly a o tři roky později přišla velká hospodářská krize. Tyto události zničily mezinárodní trh s perlami.
Město muselo začít hledat alternativní zdroj příjmů. Tehdy se Dubaj stal jedním z nejslavnějších a nejdůležitějších re-exportních přístavů na světě.
V roce 1966 přišla asi nejdůležitější událost v dějinách Dubaje - objevení ropy. Město vytvořilo novou měnu - riál, díky které rychle expandoval a rostl. První dodávka ropy se uskutečnila v roce 1969.
Od 15. století byl Dubaj ovlivňován Velkou Británií, protože přes město vedl mezinárodní obchod mezi Evropou a Východem. Británie se vzdala svého vlivu v roce 1971 a vznikly Spojené arabské emiráty. Dnes Emiráty tvoří sedm autonomních emirátů.