Od druhé poloviny 19. století se náměstí začala rozrůstat a stalo se sídlem berlínské smetánky. Později se stalo jednou z nejdůležitějších dopravních tepen Berlína. Nacházel se zde první semafor v Evropě. Nacházely se zde luxusní hotely, bary, restaurace, což dodalo náměstí tu pravou atmosféru. Během druhé světové války bylo toto náměstí téměř zničeny.
Zrenovované bylo až po německém sjednocení v roce 1990. V průběhu této rekonstrukce se Potsdamer Platz stalo jedním z největších stavenišť Berlína.
Dnes se na Potsdamer Platz nachází 19 nových budov, které většinou slouží jako reprezentativní sídla různých společností a firem. Jejich stavbu navrhl italský architekt Renzo Piane.
Jediná budova, která zůstala zachována, je Haus Huth. Ta zažila období největší slávy v 20. letech 20. století. Haus Huth byla domovem kupce Williho Huth. Kromě toho se v ní nacházela také restaurace určená pro smetánku. Dnes v ní najdete výstavu moderního umění, kterou můžete navštívit denně od 11:00 do 18:00 a vstup je zdarma.
Dominantou náměstí je Sony Center. Nachází se tam nejpopulárnější a nejnavštěvovanější kino v Berlíně. Kromě toho se zde každoročně koná filmový festival Berlinale. Na budově vás určitě upoutá její impozantní skleněná střecha. Sony Center bylo otevřeno v roce 2000 a kromě kina IMAX nabízí Filmovou akademii nebo Filmové muzeum. Toto muzeum se zaměřuje na vývoj německé kinematografie.
Součástí Filmového muzea je i výstava Marlene Dietrich, která mapuje hereččinu celoživotní kariéru. Uvidíte tam i několik jejích osobních předmětů jako například kostýmy nebo soukromé fotografie.